INCI: Aloe Vera Gel 1:1 Aloe Vera Barbadensis Leaf Juice
Aloes znany był w Afryce jako środek leczniczy już 3000 lat p.n.e. W starożytnym Egipcie żywicy z aloesu (alona) używano do balsamowania zwłok. Do Europy żywica została sprowadzona przez Alberta Wielkiego w XIII w.
Aloes pochodzi z krajów śródziemnomorskich, występuje na wschodzie Afryki, na Półwyspie Arabskim, w Indiach i Chinach. Z powodzeniem uprawiany jest w szklarniach i w domach jako roślina doniczkowa.
Koncentracja w kosmetyku
Jako składnik kremów, toników, do 95%
Wygląd
Bezbarwana - jasno żółta, słomkowa, przezroczysta ciecz. Otrzymana w wyniku wyciskania soku z filetu (bez skóry) liści aloesu. Możliwy naturalny osad.
Sok z aloesu posiada pH 3.5 - 5.0
Skład
W świeżych liściach oraz wyciągach wodnych znajdują się związki zwane antraglikozydami: aloina, aloinozydy, aloe-emodyna a także polisacharydy, białka, aminokwasy, żywice, antrazwiązki, kwasy organiczne (bursztynowy, cynamonowy), witaminy (tiamina, biotyna).
Zastosowanie
Aloes zastosowany miejscowo działa odkażająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Wygładza i ujędrnia skórę, regeneruje ją, utrzymuje wilgotność, działa przeciwzapalnie, łagodząco, posiada właściwości filtrujące promienie słoneczne. Pobudza regenerację naskórka i ziarnowanie tkanki łącznej właściwej. Dzięki temu przyśpiesza gojenie pryszczy, krostek, ranek powstających po oczyszczaniu twarzy (wyduszaniu zaskórników). Sok z aloesu ułatwia gojenie ran, nawet zaniedbanych, wykazuje bowiem działanie bakteriobójcze. Likwiduje przebarwienia, wypryski i wysięki skórne. Wygładza blizny. Wyciąg z aloesu zmniejsza ból i reakcje zapalne. Pobudza podziały komórek skóry. Rozszerza naczynia włosowate przyczyniając się do wzrostu przepływu krwi. Stosuje się go w pielęgnacji cery suchej, dojrzałej jak i trądzikowej. Nawilża skórę wnikając w jej głębsze warstwy. Przeciwdziała świądowi, pomocny przy egzemach, regeneruje błony śluzowe i skórę, skraca okres krwawienia, hamuje rozwój niektórych bakterii. W bardzo wyjątkowych przypadkach może powodować reakcje alergiczną.
Aloes jest składnikiem kremów, toników, balsamów, maseczek, wnika głęboko w skórę wraz z innymi substancjami czynnymi, zawartymi w środkach kosmetycznych. Regeneruje i ujędrnia skórę, łagodzi jej podrażnienia, dlatego wskazany jest dla cery suchej, trądzikowej dojrzałej i z problemami dermatologicznymi. Nawilża, uelastycznia i wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu a także likwiduje łupież.
Przykładowe receptury
Przechowywanie
W temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Chronić przed dostępem bezpośredniego światła, powietrza i wilgoci.
Sok z liści aloesu zawiera sorbinianu potasu i benzoesanu sodu - są to konserwanty dopuszczone przez EcoCert do stosowania w kosmetykach.
Agata Skwarek
dodałam go do kremu. krem zrobiłam na bazie emulgującej (zmodyfikowałam receptę). na moją atopową skórę rzeczywiście działa kojąco, nic mnie nie swędzi a zmiany szybko znikają.
Jola
przemywam nim twarz. bardzo uspokaja skórę. daje przyjemne uczucie nawilżenia, widocznie ściąga, łagodzi zmiany i przyspiesza odtwarzanie nowej tkanki w miejscach gdzie majstrowalam. byłby odpowiedni dla wrażliwej skóry.
Martyna Paprotna
warto wypróbować, ale wbrew pozorom są osoby którym może nawet zaszkodzić, zapach dość apteczny. Myślą że fajnie jest go używać z przerwami w towarzystwie innych składników nawilżających