Kwasy AHA należą do kwasów rozpuszczalnych w wodzie. Ponieważ wierzchnia warstwa skóry pokryta jest warstwą sebum kwasy AHA nie mają zdolności do przenikania przez nią w głąb. Działają powierzchniowo, nie docierają i nie oczyszczają porów skóry. Preparaty AHA o stężeniu od 5 do 20% (wyższe stężenia powinny być stosowane w gabinetach kosmetycznych) są polecane dla osób którym naskórek rogowacieje szybciej, dla osób ze skórą zgrubiałą oraz zniszczoną opalaniem, paleniem. Do cery tłustej skłonnej do wyprysków polecane są kwasy BHA albo wyższe stężenia kwasów AHA ponad 20%.

Aby kwasy AHA, mogły skutecznie działać trzeba użyć je w odpowiednim stężeniu oraz przy odpowiednim pH kosmetyku. Kwasy AHA najskuteczniej złuszczają warstwę rogową gdy są zastosowane w stężeniu 5% i wyższym. Optymalna wartość pH to 3 - 4,5.  

Jeżeli nasz kosmetyk nie będzie wystarczająco kwaśny a stężenie kwasów będzie mniejsze to, co prawda, nie uzyskamy efektu złuszczania i regulacji procesu rogowacenia naskórka, ale za to nasz kosmetyk będzie wspaniale nawilżał naszą skórę - kwasy AHA charakteryzują się dobrymi właściwościami nawilżającymi.

Kwasy AHA w kosmetykach

- zmniejszają suchość skóry przez wpływ na zwiększenie syntezy ceramidów w naskórku
- poprawiają stan skóry skłonnej do występowania zmarszczek 
- stosowane jako peeling chemiczny (w warunkach domowych w stężeniu do 20%) - przy trądziku, rogowaceniu, przebarwień, płytkich bliznach 
- stosowane systematycznie regulują proces rogowacenia naskórka
- kwasy AHA stosowane w wyższych stężeniach wpływają na syntezę włókien kolagenu i elastyny
- rozjaśniają skórę szarą, zniszczoną i zmęczoną

Jak stosować kosmetyki z kwasami AHA?

- w warunkach domowych nie polecamy stosować wyższych stężeń niż 20%
- do codziennego stosowania nie powinno się przekraczać 10% stężenia - najlepiej 5-8%
- jeżeli kwasy AHA stosujemy regularnie to po kilku miesiącach przestają tak skutecznie działać jak na początku kuracji dlatego po 5 - 6 miesiącach regularnego stosowania dobrze jest zrobić kilka miesięcy przerwy (3-4 miesiące) a potem znowu powrócić do stosowania kosmetyków z kwasami AHA.

Normalną reakcją skóry na działanie kwasów AHA jest lekkie szczypanie, które mija po kilku minutach oraz łuszczenie się naskórka, zwłaszcza na początku stosowania kosmetyków z kwasami. Aby zapobiec nadmiernemu złuszczaniu należy zmniejszyć zawartość procentową kwasu AHA w produkcie, albo stosować co 2-3 dni. Wszystko zależy od indywidualnych reakcji skóry. Osoby które nie czują żadnego dyskomfortu podczas aplikacji preparatów z kwasami nie powinny się obawiać, że preparaty te nie działają. Nie trzeba też sięgać po wyższe stężenia. Kwasy działają tylko bez powodowania podrażnienia skóry.

Jeżeli przy niskich stężeniach kwasów AHA (poniżej 5%) odczuwamy silne, narastające pieczenie - preparaty takie należy odstawić.

Kwasy AHA

Kwas Glikolowy 70% Kwas Glikolowy 70%
Cena:

11,99 zł

Cena netto: 9,75 zł

zobacz więcej
Kwas jabłkowy Kwas jabłkowy
Cena:

4,50 zł

Cena netto: 3,66 zł

zobacz więcej
Kwas L-mlekowy 80% Kwas L-mlekowy 80%
Cena:

7,97 zł

Cena netto: 6,48 zł

zobacz więcej
Kwas Migdałowy Kwas Migdałowy
Cena:

10,90 zł

Cena netto: 8,86 zł

zobacz więcej
Kwas szikimowy Kwas szikimowy
Cena:

14,90 zł

Cena netto: 12,11 zł

zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium