W kosmetyce stosuje się najczęściej tylko jeden rodzaj kwasu PHA czyli kwas laktobionowy.
Zachowuje on wszystkie cechy i zdolności jakie mają kwasy AHA, ale pozbawiony jest właściwości drażniących, może więc być stosowany do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej, zmienionej chorobowo (eczema). Jest to nowy typ kwasów, których zastosowanie w kosmetyce zostało opatentowane przez firmę NeoStrata.
PHA są więc polecane dla osób o bardzo wrażliwej skórze oraz przy chorobach skóry przy których nie może być efektu podrażnienia (rozszerzone naczynka krwionośne, trądziku różowatego itp.).
Aby kwasy PHA, mogły skutecznie działać trzeba użyć je w odpowiednim stężeniu oraz przy odpowiednim pH kosmetyku. Kwasy PHA najskuteczniej złuszczają warstwę rogową gdy są zastosowane w stężeniu 5% i wyższym. Optymalna wartość pH to 3 - 4,5.
Jeżeli nasz kosmetyk nie będzie wystarczająco kwaśny a stężenie kwasów będzie mniejsze to, co prawda, nie uzyskamy efektu złuszczania i regulacji procesu rogowacenia naskórka, ale za to nasz kosmetyk będzie wspaniale nawilżał naszą skórę - kwasy PHA charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami nawilżającymi.
Badania kliniczne potwierdzają całkowitą remisję lub znaczną redukcję teleangiektazji i zmniejszenie lub całkowite usunięcie stanu zapalnego skóry przy miejscowym stosowaniu 4% kwasu laktobinowego raz dziennie przez okres 6 tygodni.
Kwasy PHA w kosmetykach
- silne właściwości nawilżające
- antyutleniacze - neutralizują niszczące skórę wolne rodniki
- wpływają pozytywnie na syntezę kolagenu i elastyny
- złuszczają zbędne, zrogowaciałe komórki naskórka
Przy stosowaniu kwasów PHA nie jest wymagane równoczesne stosowanie filtrów ochronnych UV. Ponadto badania wskazują na stosowanie kwasów PHA jako środków ochronnych przy terapiach z kwasami AHA.