Kochani,
W związku z licznymi prośbami przygotowałem dla Was recepturę na krem pod oczy o wyjątkowym składzie. Jego bazą jest wyjątkowy hydrolat ze świetlika lekarskiego, który znany jest ze swoich właściwości kojących zmęczone oczy, nawilżających i łagodzących podrażnienia. Głównym składnikiem aktywnym jest wyjątkowy kwas traneksamowy, który działa rozjaśniająco, przeciwzapalnie i nawilżajaco. Całość uzupełnia przedstawiciel kwasów PHA- glukonolakton, który doskonale sprawdza się w produktach na okolice oczu i macerat z arniki o działaniu przeciwobrzękowym.
Receptura na 50g:
Faza A:
10g (20%) maceratu z kwiatów arniki
3g (6%) Olivem 1000
Faza B:
28g (56%) hydrolatu ze świetlika
5g (10%) gliceryny roślinnej
2g (4%) glukonolaktonu
1,5g (3%) kwasu traneksamowego
Faza C:
0,5g (1%) konserwantu DHA-BA
5 kropli olejku eterycznego lub kompozycji zapachowej (opcjonalnie)
Potrzebne i przydatne akcesoria:
waga jubilerska
2 zlewki
pojemnik na preparat
minimikser- spieniacz do kawy
bagietka do mieszannia
preparat do dezynfekcji powierzchni, np. mikrozid
preparat do dezynfekcji rąk
rękawiczki
Wykonanie:
W jednej zlewce umieścić składniki fazy A, w drugiej składniki fazy B. Umieścić obie zlewki w łaźni wodnej (temperatura ok. 70 st Celsjusza). Gdy składniki fazy A i B się rozpuszczą wyjmij zlewki z łaźni wodnej i ciągle mieszając minimikserkiem fazę A przelewaj do fazy B. Mieszaj tak długo aż emulsja się zagęści i ostygnie (w zależności od ilości produktu jaką chcesz uzyskać możesz użyć też miksera). Gdy ostygnie do ok. 40 st. Celsjusza dodaj składniki fazy i dokładnie wymieszaj.
Sposób użycia:
Nanieść krem na oczyszczoną skórę okolic oczu.
Przechowywanie:
Przechowywać w temperaturze pokojowej do 6 miesięcy od wykonania lub bez konserwantu do 3 tygodni w lodówce.
Pozdrawiam,
Grzegorz ZSK
Paulina Lichocka
Czy można zrobić ten krem bez kwasu traneksamowego? Czy wówczas straci dużą część właściwości? Można zrobić bez, natomiast kwas traneksamowy dodatkowo rozświetla, rozjaśnia skórę, inne składniki też, ale bez kwasu traneksamowego efekt rozjaśnienia może być mniejszy.