Krem z maksymalną zawartością mineralnego filtra pozwalającą na niepozostawianie białego filmu na skórze. Użycie mikronizowanego tlenku cynku ponadto zmniejsza uczucie tłustości kremu. Dodatek D-pantenolu i gliceryny oraz duża zawartość olei nawilża i chroni przed wysuszeniem, przed nadmierną utratą wody.
Opis przygotowania kremu w Krok po kroku.
Łyżeczka - duża płaska miarka - 5 ml,
1/2 Łyżeczki - mała płaska miarka - 2.5 ml
Do odmierzania większych ilości płynów polecamy cylindry miarowe.
Faza A - olejowa 45% + 15% filtru
7 g monostearynianu glicerolu - 3.5 łyżeczki (duża)
3 g alkoholu cetylowego - 1.5 łyżeczki (duża)
1 g kwasu stearynowego - 1/2 łyżeczki (mała)
30 g olejów (jojoba, z nasion malin, najlepiej takich które posiadają własny filtr naturalny) - ok. 33 ml
4 g octanu witaminy E - ok 4.5 ml
Faza B - wodna 40%
7.5 g D-pantenol 75% - 1.5 łyżeczki (duża)
3.2 g gliceryny - 1/2 łyżeczki (mała)
29.3 ml wody
Po rozpuszczeniu fazy A - olejowej wmieszać w nią mikronizowany tlenek cynku - 15 g (około 6 płaskich dużych miarek). Następnie przenieść do fazy olejowej ogrzaną fazę wodną. W przypadku tego kremu radzimy korzystać z mocnego mieszadła (np. blendera) - otrzymana mieszanina jest dosyć lepka i szybko zatrzymuje małe mieszadełko.
Z dostępnych informacji - krem z 12.5% zawartością mikronizowanego tlenku cynku posiada SPF - 15, natomiast przy 20.5% zawartości tego filtra SPF wzrasta do 30. Powyższa receptura nie została zbadana pod względem współczynnika SPF - możemy go jedynie szacować na około 15-18 - w zależności od użytych olejów.
Filtry mineralne, choć są fotostabilne, choć znajdują się w kremie wodoodpornym (W/O) ulegają usunięciu z powierzchni skóry na skutek mechaniczego tarcia (pozostają w kocu, ręczniku, w piasku). Z tego powodu kremy z filtrm UV należy nakładać przynajmniej co 2 h lub częściej w zależności od intensywności zabaw naszych pociech.