Kwas hialuronowy ULTRAMAŁOCZĄSTECZKOWY
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
INCI: Hyaluronic Acid
Wygląd
Białe kryształki, po rozpuszczeniu w wodzie tworzą bezbarwną, przezroczystą, higroskopijną ciecz - nie tworzy żelu.
Kwas hialuronowy (HA) został wyizolowany 70 lat temu. Jego nazwa pochodzi od szkliście przezroczystego wyglądu (z greckiego hyalos = szkło). Kwas hialuronowy należy do grupy związków nazywanych glukozaminoglikanami. Związek ten rozpoczął swoją dynamiczną karierę w kosmetologii gdy stwierdzono, że w miarę starzenia jego zawartość w skórze zmniejsza się. Glukozaminoglukany razem z elastyną i kolagenem są elementami podstawowymi struktury takich tkanek jak kości i skóra. Glukozaminoglukany w połączeniu z białkami stanowią większą część macierzy pozakomórkowej.
HA sławę zawdzięcza dzięki zdolności utrzymywania nawilżenia skóry. Połowa całego kwasu hialuronowego zawartego w organizmie człowieka znajduje się w skórze. 3/4 masy naszego ciała stanowi woda, HA utrzymuje znaczną części tej wody (wodę hydratacyjną) w organizmie. Kontroluje również poziom płynu tkankowego, zawartego w macierzy pozakomórkowej.
Zawartość HA w skórze maleje wraz z wiekiem, co jest jedną z przyczyn zmian zawartości wody w skórze. Również promieniowanie UV powoduje dramatyczne zmiany w rozłożeniu i dystrybucji HA. Wraz ze zmniejszającą się ilością HA w skórze, włókna kolagenowe dezorganizują się co prowadzi do charakterystycznych zmian starczych.
Niestety nawet najmniejsza cząsteczka HA, o masie większej niż 100 kDa (0,1 MDa), nie przenika przez zdrową skórę. Granicą przepuszczalności zdrowej skóry są cząsteczki o masie do 3 kDa! Dlatego też, jakiekolwiek korzyści, z kosmetycznego zastosowania HA wynikają z jego obecności na powierzchni skóry. Badania wskazują, że najmniejsze cząsteczki kwasu HA korzystnie wpływają na odbudowę uszkodzonego naskórka (otarta skóra ponownie pokrywa się nabłonkiem). Kwas małocząsteczkwoy stosujemy przy cerze zranionej (np. po peelingach) i popękanej - tam gdzie potrzebujemy szybkiej regeneracji naskórka.
Działanie nawilżające HA związane jest z bardzo silnymi właściwościami higroskopijnymi. HA w naturalny sposób osłania skórę, tworząc film na jej powierzchni. Ma doskonałe właściwości łagodzące, skutecznie nawilża przesuszoną skórę ze skłonnościami do pierzchnięcia, nadmiernie wysuszoną. Wygładza, poprawia elastyczność, ujędrnia. Dobrze nawilżona warstwa rogowa naskórka staje się bardziej przepuszczalna dla substancji czynnych.
Roztwór kwasu hialuronowego niskocząsteczkowego nie tworzy żelu, proponujemy stosować go w połączeniu z kwasem wielkocząsteczkowym (najlepiej w proporcjach 1:1 - 2:1 - z przewagą kwasu wielkocząsteczkowego) wtedy dzięki swej żelowej konsystencji będzie uniwersalnym, łatwym do stosowania nośnikiem dla rożnych substancji aktywnych rozpuszczalnych w wodzie. Znajduje zastosowanie w formulacji kremów, toników, mleczkach, lotionach w szerokim zakresie pH.
HA jest substancją biozgodną (nie wywołuje żadnej niekorzystnej reakcji po zastosowaniu - podraznienia, alergie, zaczerwienienie, pieczenie).
Rozpuszczalność
Dobrze rozpuszcza się w wodzie.
Stężenie w kosmetykach
Do 1%, preferowana ilość 0.5%
Stosowany samodzielnie może wyciągać wodę z naskórka - nalezy go używać w połączeniu z substancjami okluzyjnymi - np. kwasem hialuronowym wielkocząsteczkowym czy też różnymi olejami.
Przygotowanie roztworu 0.5% - 0.5 g proszku należy rozpuścić w 99.5 ml wody.
Radzimy używać w połączeniu z kwasem hialuronowym wielkocząsteczkowym:
0.5 g kwasu HA ultramałocząsteczkowego + 0.5 g kwasu HA wielkocząsteczkowego + 99 ml wody (roztwór 1%)
lub
0.5 g kwasu HA ultramałocząsteczkowego + 1.0 g kwasu HA wielkocząsteczkowego + 98.5 ml wody (roztwór 1.5%)
lub
0.5 g kwasu ultramałocząsteczkowego dosypać do 99.5 ml 1% kwasu HA (roztwór 1.5%)
Odczyn pH 1% kwasu hialuronowego = 6,0 do 7,5
Przechowywanie
W lodówce, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Chronić przed dostępem bezpośredniego światła, powietrza i wilgoci.
Przykładowe receptury
Szymon
Polecam do samodzielnego tworzenia żelu hialuronowego. Zrobiłem tak jak jest napisane na stronie: połączyłem 0,5 grama ultramałocząsteczkowego z 0,5 grama wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego z 99,5 ml wody destylowanej. Efekt: żel hialuronowy 1% za połowę ceny :)
Alicjusz
Nie wiem jak z nawilżaniem, bo do jednego kremu sypię wiele składników. Ten jest wyjątkowy w tym, że rewelacyjnie rozwadnia gęste, tłuste kremy, stają się o wiele lżejsze. Już niewielka ilość (0,25 g) wystarczy. Polecam.
Lena
Czy można go stosować jako promotor przenikania dla innych substancji w toniku? Czy może zastąpić tym samym glikole?
Grzegorz@zrobsobiekrem.pl
Kwas hialuronowy służy do nawilżania skóry, nie jest promotorem przenikana. W tym celu stosuje się glikole, np. propanediol.