Kochani,
Peeling to ważny element pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Niestety tak często pomijany.
Dziś postanowiłem napisać krótki i bardzo ogólny artykuł o peelingach. Niebawem pojawi się kolejny artykuł, po którym będziecie wiedzieć jakich surowców użyć, aby wykonać sobie preparat złuszczający do Waszego rodzaju i problemów skóry.
Peeling oznacza złuszczanie i polega na kontrolowanym usunięciu martwej warstwy złuszczonego naskórka.
Po co potrzebny jest więc peeling?
Właśnie po to, by martwe komórki naskórka nie utrudniały przenikania składników aktywnych w kosmetykach, które na co dzień stosujecie.
Złuszczenie zewnętrznej warstwy naskórka pobudza skórę do odnowy i regeneracji, dzięki czemu staje się ona czystsza, świeższa, bardziej promienna, a jej koloryt bardziej jednolity.
Prócz oczywistych celów stosowania peelingu sięgamy po nie także w bardziej zaawansowanych problemach, jak trądzik, przebarwienia, zmarszczki, utrata jędrności skóry itd. Peelingi mogą działać bardziej powierzchownie lub głębiej. Można wykonywać je samemu, jak również udać się do specjalisty
(co polecam np. w przypadku peelingów chemicznych o wysokich stężeniach, gdyż stosowanie takich preparatów „na własną rękę” grozi uszkodzeniem skóry i ciała, w przypadku osób niedoświadczonych może spowodować poważne powikłania.
Częstotliwość stosowania peelingu dobiera się również indywidualnie, istotne jest też to, że przy intensywniejszym złuszczaniu należy zadbać o codzienną ochronę przeciwsłoneczną, bez względu na porę roku.
Peelingów nie stosujemy, gdy mamy otarcia, rany, opryszczkę, grzybicę skóry itp.
Główne rodzaje peelingów to mechaniczne, enzymatyczne i chemiczne.
W kolejnym artykule przybliżę Wam każdy z nich :)
Pozdrawiam,
Grzegorz Łabanowicz