Jeśli chcemy otrzymać mydło ze specjalnymi dodatkami najlepiej najpierw otrzymać zwykłe mydło i dopiero później gdy mydło to już dojrzeje znów je stopić i dodać składniki wzbogacające takie jak wyciągi roślinne, barwniki, oleje i masła, olejki eteryczne. W tym celu wyjściowe mydło należy pokroić w kostkę, dodać ¼ objętości wody lub wyciągu ziołowego i delikatnie podgrzać na łaźni wodnej (na parze lub w specjalnym garnku z płaszczem wodnym). Podgrzewać delikatnie, ciągle mieszając, mydło ma się rozpuścić a następnie nadmiar wody powinien odparować. Po odparowaniu wody mieszaninę zdejmujemy z kuchenki i dodajemy składników wzbogacających. Na koniec przelewamy do form.
Dodawanie zapachu i wyciągów roślinnych
Dodawanie składników aktywnych i zapachowych powinno nastąpić tuż przed przelaniem mieszanki do form. Nasze gotowe zestawy pozwalają otrzymać około 5 kostek mydła (około 750 gram).
Olejki eteryczne – można stosować w mydłach ale wcześniej należy sprawdzić, które olejki są odpowiednie dla naszego ciała. Należy pamiętać o tym, że są to substancje stężone o bardzo silnym działaniu. Jedynym olejkiem, który może powodować kłopoty podczas robienia mydła jest olejek cytrynowy – należy go używać w ilości nie większej niż 2 łyżki stołowe na 750 gram mydła. W większych stężeniach powoduje ścinanie mydła.
Barwienie mydeł
Do barwienia mydeł stosuje się rożne barwniki. Poniżej przestawiamy najczęściej stosowane:
- Glinki -kolory różowe i czerwone
- Nasiona Annatto - żółty
- Spirulina - zielony
- Papryka - odcienie brzoskwiniowe i pomarańczowe.
Dodawaj po pół łyżeczki aż do uzyskania odpowiednio nasyconej barwy.
Zioła, kwiaty i inne dodatki.
Większość składników roślinnych traci swój kolor, gdy są dodawane do mydła tuż przed rozlaniem do form. W takich przypadkach polecamy zmielenie mydła i stopienie, i następnie ponowne wylanie do form. Możesz dodać dowolne składniki – takie jak ziarna, nasiona – w postaci całej lub zmielonej. W ilości takiej by nie przekroczyć 1 łyżki stołowej na 750 gramów mydła.
Natłuszczanie
Możesz dodać dwie łyżki stołowe dodatkowej ilości oleju albo lanoliny – by zwiększyć właściwości nawilżające mydła. Proponujemy zastosowanie oleju Jojoba, masła Shea, oleju rycynowego, oleju awokado albo oleju konopnego.