Balsam Copaiba NATURALNY
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Balsam Copaiba powstaje w procesie destylacji z parą wodną oleożywicy zbieranej z nacięć pnia drzewa Copaifera officinalis.
Nazwa INCI Copaifera officinalis (Balsam Copaiba) Resin
Copaiba (Copaifera officinalis) jest silnie rozgałęzionym drzewem, osiągającym wysokość 20–30 metrów. Rośnie w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej. Oleożywicę zbiera się nacinając lub drążąc otwory w pniu drzewa jest to metoda podobna do sposobu zbierania syropu klonowego czy brzozowego. Z jednego drzewa może otrzymać około 40 litrów oleożywicy rocznie, co powoduje iż copaiba jest odnawialnym źródłem surowca, dzięki czemu ekosystem pozostaje nienaruszony. Oleożywica może mieć różny kolor – od jasnożółtego po złototobrumatny.
Występowanie: tropikalne lasy Brazylii, Argentyny, Gujany, Kolumbii, Boliwii Peru i Wenezueli.
Surowiec: oleożywica. Olejek otrzymywany w procesie destylacji z parą wodną.
Lotność: olejek trwały, nuta zapachowa dolna – bazowa.
Kolor/konsystencja: jasnożółty/rzadki
Komponuje się z: olejkami korzennymi, kwiatowymi i drzewnymi.
Działanie i zastosowanie: Najwcześniejsze wzmianki o dobroczynnych właściwościach copaiby w piśmiennictwie europejskim pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku. Copaibę zwano wówczas Balsamem Jezuitów i stosowano zewnętrznie na hemoroidy i doustnie przeciw bronchitowi i chronicznym biegunkom. Natomiast w USA copaiba figurowała w Farmakopei już w 1820 roku. Dziś używa się jej jako składnika zapachowego do produkcji perfum, mydeł czy kremów ponieważ utrwala zapach surowców kosmetycznych. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i kojące. Przynosi ulgę w przypadku pogryzienia przez owady. Według amerykańskiej Encyklopedii Powszechnych Składników Naturalnych Balasam Copaiba posiada właściwości antybakteryjne, dezynfekujące, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne. Za silne działanie przeciwzapalne Balsamu Copaiba odpowiadają seskwiterpeny w tym kariofilen – związek o silnych właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych.
Balsam Copaiba znajduje zastosowanie w kosmetykach dla cery ze stanami zapalnymi, trądzikiem pomocny w przypadku łuszczycy i egzemy. W szamponach i odżywkach do włosów przeciw łupieżowych z podrażnioną skórą głowy. Przy grzybicy paznokci może być stosowany bez rozcieńczenia. Występuje w postaci przezroczystego płynu o zapachu korzennym, ziołowym i ziemistym.
Uwagi: stosowany doustnie w zbyt dużych dawkach może spowodować wymioty i biegunkę, stosowany zewnętrznie nie jest toksyczny i nie powoduje podrażnień. Balsam nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące.
Agnieszka Korbacz
Spodziewałam się bardzo gęstego olejku, ze względu na nazwę balsam, jednak olejek jest tylko nieco bardziej gęsty, co raczej jest zaletą bo przy dodawaniu nie leci z kroplomierza jak głupi. Zapach bardzo przyjemny- miodowy, ciepły, nie drażniący. Kojarzy mi się trochę z tym olejkiem z kadzidłowca, ale jest mniej ostry. Liczę na mocne działanie antybakteryjne, bo mam cerę trądzikową.
Mirah
Olejek ma rzeczywiście działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Smarowałam miejscowo na wypryski, szybko zlikwidował stan zapalny.
Joanna Bednarczyk
Kupiłam ten balsam, bo skusiły mnie jego domniemane silne właściwości przeciwgrzybiczne. Przez ponad pięciu miesięcy walczyłam z grzybicą stóp u mojej córki (trzy różne maści przepisane przez dermatologa i pediatrę dawały efekty jedynie doraźne - po odstawieniu zmiany wracały w tym samym natężeniu). Stosowałam go miejscowo na zmiany skórne smarując najpierw jakimś olejem (ja używałam palmowego, bo akurat miałam), a na to właśnie tym balsamem. Efekty mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły: nie dość, że wyleczyłam zmiany skórne, to stosując profilaktycznie przez ok. miesiąc, a później już całkiem odstawiając grzybica nie powróciła. Teraz pilnuję jedynie, żeby córka dbała o suchość stóp zwłaszcza między palcami i natłuszczamy je na noc olejem palmowym. Polecam.
Martyna
Mam bardzo wrażliwą skórę głowy. Łupież powoduje u mnie większość szamponów a skóra strasznie swędzi. Po wymieszaniu z olejem rycynowym i zostawieniem na noc na skórze głowy swedzenie ustępuje. Zapach korzenny, 'męski'. Jestem zadowolona, jednak muszę tutaj wskazać zaniedbanie ze strony zsk. W opisie nie ma żadnych informacji o tym, jak go stosować oraz że to olejek eteryczny. Przez to zastosowalam go pierwszy raz bezpośrednio bez rozcienczania... Z butelki wylewa się za dużo kropel, które lecą ciurkiem.
moloko
Bardzo przyjemny zapach. Wcierany w skórę łagodzi nerwobóle. Dodatek olejku goździkowego wzmacnia jego działanie.
Lena Urbańska
Zapach wprost z butelki dla mnie pachnie jak drzewo sandałowe z miodem - bardzo balsamiczny. Po zmieszaniu z innymi olejkami bazowymi staje się pudrowy. Jest słodkim zamiennikiem dla piżma w pachnidłach, gdyż naprawdę znacząco przedłuża ich trwałość. Olejek na wypryski niestety mi nie pomógł.
Agata Nowicka
Kupiłam już dawno temu na zmiany skórne męża - stosowany w kremie DIY pięknie wygoił liczne zmiany spowodowane chorobą Duhringa (wtedy niezdiagnozowana, lekarze leczyli objawowo), które tylko leki sterydowe były w stanie zaleczyć. Bardzo polecam :) Jedyne, co mnie zdziwiło to to, że jest aż tak płynny :D