Problemy w mydlarnii

Mieszanina nie zaczęła gęstnieć po podanym w przepisie czasie – może to być spowodowane następującymi przyczynami:
 - nieodpowiednią temperaturą
 - zbyt wolnym mieszaniem
 - zbyt dużą ilością wody
Należy upewnić się czy mieszanina została dobrze wymieszana w całej objetosci - takze przy ściankach naczynia. prosimy pamiętać by dodawać ściśle odmierzoną ilość wody i mieszać nieprzerwanie.


Mieszanina robi się zbyt gęsta – temperatura jest za niska – jeśli jeszcze można należy przeleć ją do form.


Mieszanina zaczyna ścinać się podczas mieszania. Może to być powodowane dodaniem syntetycznych kompozycji zapachowych.


Tworzą się małe bryłki podczas mieszania. Temperatura mieszanki jest zbyt wysoka lub mieszanie jest zbyt wolne. Mieszanina ma postać budyniu lecz jest nieprzydatna – otrzymamy mydło o niskiej jakości. Należy sprawdzić pH mydła po wyjęciu z form.


Mydło zawiera grudki. Temperatura jest zbyt wysoka lub zbyt niska lub też twoje mieszanie nie było dokładne i nieprzerwane. Odpowiednia temperatura jest bardzo ważna przy robieniu mydła. Jeśli mydło zostanie rozlane do zbyt małych form – jego temperatura spadnie zbyt szybko i nie nastąpi całkowita neutralizacja. 

Mydło jest kruche i łamliwe przy wyjmowaniu z form. Dodano zbyt dużo suchych dodatków lub zbyt długo mieszano przed przelaniem do form.


Mydło ma cienka warstwę białej substancji na powierzchni. Mydło przereagowało z tlenem z powietrza. Jest to wyłącznie problem natury estetycznej. Mydło w formie powinno być dobrze zabezpieczone przed dostępem powietrza.


Mydło posiada twarde kawałki, w których widać w nim błyszczące kawałki ługu, pozostałe mydło jest miękkie i spód jest prawie płynny. Mydło zostało wlane do form zbyt szybko – zanim zaczęło gęstnieć, lub było mieszanie niedokładnie. Nie należy używać tego mydła – może drażnić skórę.


Bąbelki powietrza w mydle. Mieszanie było zbyt długie bądź za szybkie.


Mydło ma zbyt grubą powłokę białego proszku na powierzchni kostki, jest kruche. Zastosowanie twardej wody do rozpuszczenia ługu powoduje powstanie nierozpuszczalnego mydła wapniowego lub magnezowego i utrudnia pełna neutralizację. Nie naelży stosować takiego mydła, może drażnić skórę. Do rozpuszczania NaOH zawsze nalezy stosować wodę destylowaną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium