Mydełka z suszonymi kwiatami i ziołami

Wspaniały pomysł na prezent - pięknie pachnące, pielęgnacyjne, delikatnie peelingujące, ozdobne mydełka glicerynowe z zatopionymi suszonymi kwiatami i ziołami, zabarwione kolorowymi pigmentami.

Składniki

Do wykonania poniższych mydełek użyto bazy mydlanej transparentnej, pozwalającej na uzyskanie przezroczystych mydeł. Dzięki temu kwiaty, zioła i kolorowe pigmenty są lepiej widoczne. Jest to nawilżająca baza glicerynowa.

Bazę mydlaną wzbogaciliśmy olejem rycynowym organicznym, który chętnie jest używany przy produkcji mydeł. Jest najbardziej błyszczącym olejem roślinnym. Daje piękny połysk. Do mydełek wprowadziliśmy także wybrane olejki eteryczne i olejki zapachowe, aby nadać im przyjemny zapach. Suszone kwiaty i zioła w bazie mydlanej układają się w unikatowe formy. Nadają jej delikatnie peelingujących właściwości.

Niepowtarzalny kolor mydełek został uzyskany przez dodatek kolorowych, perłowych pigmentów, oferowanych przez sklep www.kolorowka.com. Są to pigmenty na bazie błyszczących mik. Im mniej pigmentu użyjemy, tym bardziej przezroczyste mydełka otrzymamy. Większa ilość pigmentu pozwala na uzyskanie bardziej intensywnego koloru i połysku.

 

Receptury mydełek

 

Mydełko nagietkowe (pomarańczowe):

500 g bazy mydlanej

0,4 g pigmentu Simply Yellow

0,1 g pigmentu Merlot Red

16 łyżeczek po 5 ml suszonych płatków nagietka

5 ml (1 łyżeczka po 5 ml) naturalnego olejku z pomarańczy

20 ml (4 łyżeczki po 5 ml) oleju rycynowego organicznego

 

Mydełko melisowe (zielono-żółte):

500 g bazy mydlanej

0,4 g pigmentu Pear Green

0,1 g pigmentu Simply Yellow

16 łyżeczek po 5 ml suszonych liści melisy

5 ml (1 łyżeczka po 5 ml) naturalnego olejku z melisy

20 ml (4 łyżeczki po 5 ml) oleju rycynowego organicznego

 

Mydełko różane (różowo-fioletowe):

500 g bazy mydlanej

0,2 g pigmentu Fuchsia Pink

0,1 g pigmentu Satin Violet

16 łyżeczek po 5 ml suszonych płatków róż

5 ml (1 łyżeczka po 5 ml) olejku zapachowego różanego

20 ml (4 łyżeczki po 5 ml) oleju rycynowego organicznego

 

Mydełko miętowe (niebiesko-zielone):

500 g bazy mydlanej

0,2 g pigmentu Aqua Blue

0,1 g pigmentu Pear Green

16 łyżeczek po 5 ml suszonych liści mięty pieprzowej

5 ml (1 łyżeczka po 5 ml) naturalnego olejku miętowego

20 ml (4 łyżeczki po 5 ml) oleju rycynowego organicznego

 

Wykonanie mydełka miętowego (inne mydełka wykonuje się analogicznie):

 

! Ważne, aby przed wykonaniem jakiegokolwiek kosmetyku założyć jednorazowe rękawiczki ochronne i zdezynfekować narzędzia pracy: łyżeczki do odmierzania, zlewki, formy do mydeł itp. Jest to pomocne przy uzyskiwaniu produktu wolnego od zanieczyszczeń i bakterii.

 1. Rozpuszczamy 500 g bazy mydlanej. Można ją pokroić i stopić, delikatnie podgrzewając ją w garnku, co jakiś czas mieszając. Jednak bazę mydlaną można stosunkowo łatwo przypalić, dlatego polecamy rozpuścić bazę mydlaną w kąpieli wodnej. W tym celu stawiamy garnek z wodą na kuchence. Na garnku opieramy odpowiedniej wielkości sitko, by dno sitka nie stykało się z dnem garnka. Ponad dnem sitka powinno być widoczne kilka centymetrów wody. Na sitku ustawiamy bazę mydlaną w opakowaniu. Całość podgrzewamy. Rozpuszczanie bazy może zająć nawet kilkadziesiąt minut. W międzyczasie można przygotować dodatki do bazy mydlanej.
 1. Przesypujemy do naczynia, np. miseczki lub zlewki 16 łyżeczek suszonych liści mięty pieprzowej. Dzięki temu sprawniej uda się później wzbogacić bazę mydlaną i unikniemy problemu zbyt szybkiego krzepnięcia bazy mydlanej w zlewce.
 1. Gdy baza mydlana się rozpuści przelewamy ją do zlewki. Dzięki temu później łatwiej będzie przelać wzbogaconą bazę mydlaną do form.
  Uwaga: pojemnik z bazą mydlaną może być gorący i miękki.
 1. Zlewkę z bazą mydlaną umieszczamy w kąpieli wodnej.
 1. Do rozpuszczonej bazy mydlanej (ciągle w kąpieli wodnej) dodajemy pigmenty: 0,2 g pigmentu Aqua Blue i 0,1 g pigmentu Pear Green. Całość delikatnie mieszamy aż do uzyskania równomiernego zabarwienia.
 1. Do bazy mydlanej (ciągle w kąpieli wodnej) dodajemy 20 ml oleju rycynowego organicznego. Całość delikatnie mieszamy.
 1. Do bazy mydlanej (ciągle w kąpieli wodnej) dodajemy wcześniej odmierzone suszone liście mięty pieprzowej. Całość delikatnie mieszamy. Jeśli baza mydlana się spieniła, można ją delikatnie spryskać alkoholem etylowym lub mikrozidem.
 1. Wyjmujemy zlewkę z kąpieli wodnej.
  Uwaga: Po wyjęciu wzbogaconej bazy mydlanej z kąpieli wodnej, należy postępować sprawnie, aby baza mydlana nie zaczęła krzepnąć przedwcześnie, jeszcze w zlewce. Ponowne podgrzanie bazy mydlanej spowoduje utracenie zapachu.
 1. Odmierzamy łyżeczkę naturalnego olejku miętowego i dodajemy ją do bazy mydlanej. Całość delikatnie mieszamy. Jeśli baza mydlana się spieniła, znów można ją delikatnie spryskać alkoholem etylowym lub mikrozidem.

 2. Wzbogaconą bazę mydlaną przelewamy do form.

 3. Czekamy aż baza mydlana stwardnieje. W zależności od panującej temperatury może to zająć od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Jeśli chcemy przyspieszyć twardnienie mydła, można przenieść je w chłodniejsze miejsce / włożyć do lodówki, gdy nie będą już ciepłe.

 4. Wyjmujemy mydełka z form. Polecamy umieścić formę do góry dnem pod strumieniem gorącej wody i naciskać ją w miejscu mydełek, aby łatwiej było je uwolnić. Jeśli, mimo wszystko, będą trudności w wyjęciu mydełek, formę z mydełkami można na chwilę umieścić w lodówce / zamrażalniku. Po wyjęciu spróbować jeszcze raz umieścić formę do góry dnem pod strumieniem gorącej wody i naciskać ją w miejscu mydełek, aby je uwolnić. Wyjmowane mydełko należy podtrzymywać od dołu, aby wypadło wprost do dłoni, nie poobijało się.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium