Po pierwsze nalezy uważnie zapozanć się z punktem Mydła - uwagi ogólne przed rozpoczęciem pracy. Najczęstszym błędem przy otrzymywaniu mydła jest niedokładne odważenie składników. Etap ten jest kluczowy na drodze do wytworzenia mydła. Upewnijmy się że posiadamy odpowiednio dokładną wagę lub korzystamy z gotowych zestawów do produkcji mydeł.
Z 500 gramów oleju otrzymamy około 700 g mydła, skale możemy zawsze powiększać ale na początek najlepiej zaczynać od takiej właśnie ilości. Jeśli używamy naszego zestawu ogrzejmy wszystkie buteleczki i opakowania z olejami i masłami i następnie zlejmy do dużej zlewki. Upewnijmy się że w opakowaniach nic nie zostało.
Jeśli korzystają Państwo z samodzielnie odważanych olei i maseł prosimy o stosowanie sie dokładnie do przepisu zgodnie z kalkulatorem i używanie dokładnej wagi cyfrowej (z dokładnością do 1 g).
Faza olejowa. Ogrzewajmy delikatnie na kuchence lub w mikrofalówce. Na kuchence należy uważać by olejów nie przypalić a w mikrofalówce przez 1 minutę ogrzewać pełną mocą a następnie sprawdzać co 20 sekund czy temperatura jest już odpowiednia – 65ºC. Olej należy ogrzać o 10ºC więcej niż jest podane w przepisie – pozwoli to nam na zrobienie roztworu ługu w czasie samoczynnego chłodzenia oleju. Zawsze wpierw podgrzewajmy olej a dopiero później szykujmy ług. Roztwór wodorotlenku musi być jak najbardziej świeży.
Faza ługu. Odlejmy odpowiednią ilość wody (za pomocą cylindra miarowego) do zlewki i dodajmy odważoną (bądź gotową z zestawu) ilość suchego wodorotlenku. Pamiętaj o tym by wodorotlenek przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu (jest wrażliwy na wilgoć i dwutlenek węgla) i by odważać go bezpośrednio przed użyciem. Wodorotlenek wsypujemy do wody i wymieszajmy bagietką szklaną. Uważać na opary - nie wdychać ich. Roztwór zrobi się bardzo gorący. Pamiętać o tym, że jest to substancja żrąca. Po rozpuszczeniu całego wodorotlenku odczekajmy aż temperatura spadnie do około 65ºC.
Przelejmy olej do dużej szerokiej zlewki lub garnka, w którym olej będzie mieszany z ługiem. Dokładnie przenieśmy całą porcje oleju by jak najmniej zostało go na ściankach zlewki. Do oleju dodajmy ług gdy obie fazy osiągną podobne temperatury ok. 65ºC. Zawsze wlewajmy ług do oleju nigdy odwrotnie. Dodawajmy ług małymi porcjami i mieszając od razu bardzo szybko z olejem.
Mieszanie należy kontynuować, nawet jak już zostały całkowicie połączone dwie fazy. Należy zwrócić uwagę by mieszanie obejmowało całą objętość mieszanki – także przy ściankach. Mieszanie należy kontynuować aż mieszanka zacznie gęstnieć i będzie coraz bardziej lepka – jest wtedy gotowa do przelania do form. Aby zauważyć ten etap należy plastikową łyżeczką lub szklana bagietką pobrać odrobinę mieszaniny i zrobić nią ślad na powierzchni mieszanki. Jeśli kropelki pozostaną przez kilka sekund i dopiero później się wchłoną w mieszankę jest to ten odpowiedni czas by rozpocząć przelewanie do form. Mieszanina powinna przypominać konsystencją miód lub budyń.
Czas mieszania zależy od bardzo wielu czynników – składu olejowego, temperatury, wilgotności powietrza, szybkości mieszania itp. Czas podany w naszych recepturach dotyczy temperatur powietrza 20-23 ºC i średniej wilgotności.
Przed samym wlaniem mydła do form do mieszaniny można dodać lanolinę, ekstrakty z ziół lub olejki eteryczne(uszlachetnianie mydeł). Nie używaj perfum, sztucznych kompozycji zapachowych lub jakichkolwiek ekstraktów zawierających etanol – alkohol ten może zaburzyć powstawanie mydła.
Wylejmy otrzymaną mieszaninę do form. Przykryjmy formę folią spożywczą by zabezpieczyć przed dostępem powietrza i następnie zawińmy w ręcznik lub koc. Na czas formowania pozostawić mydła (zgodnie z recepturą) w ciepłym miejscu poza zasięgiem dzieci.
By mydło można było łatwiej wyjąć z formy uprzednio ją natłuść. Zakładaj okulary ochronne w czasie przelewania mydła do form. Podczas wyjmowania mydła z form stosuj rękawice ochronne, stosuj je także przy myciu wszelkich akcesoriów wykorzystywanych przy robieniu mydła.
Jeśli mydło przy wyjmowaniu z form nie chce wyjść łatwo zastosujmy technikę jak przy wyjmowaniu kostek lodu – skręcanie lub naciskanie formy. Można także włożyć do zamrażalnika formę z mydłem na 1 godzinę – by mydło się skurczyło (Uwaga niektóre barwniki mogą tracić kolor przy zamrażaniu). Po wyjęciu mydła mogą zostać pocięte na pojedyncze kostki.
Dojrzewanie mydła – kostki po wyjęciu z form musza leżakować przez kilka tygodni – zgodnie z opisem w formulacji. W tym celu należy je ułożyć na papierze do pieczenia i pozostawić w ciemnym i suchym miejscu. Najlepiej by zapisać sobie datę kiedy mydła zostały wyjęte z form.
Po około 30 minutach od wlania mydła do form powinno się zauważyć, ze mydło robi się coraz bardziej gorące i po środku jest bardzo ciemne i prawie przezroczyste. Na powierzchni pojawiają się bąbelki. Świadczy to o poprawnym przeprowadzeniu neutralizacji – która właśnie jeszcze trwa. Mydło powinno pozostać gorące przez kilka godzin (w tym celu jest przykryte ręcznikiem), później się ochłodzi i nabierze swojego jasnego koloru. Mydło niepoprawnie izolowane, zbyt schłodzone w czasie przelewania i mieszania nie zneutralizuje się całkowicie.