Jak zrobić świeczkę ?


Do zrobienia jednej świeczki potrzebujemy: 

 • formę do świec
 • knot
 • kilogram wosku lub stearyny
 • plaster i zaciski biurowe
 • ewentualnie barwniki i olejki eteryczne


Kolejność postępowania 

 1. Przygotowujemy formę jak na zdjęciu poniżej - składamy formę wraz z knotem, na górze przywiązujemy knot do kredki czy ołówka, zaklejamy boki taśmą (by nic z formy nie wyciekało). Ustawiamy formę na stabilnym podłożu (przykładowo na dwóch grubych książkach, np. teleadresowych).
 2. Wlewamy przygotowany wosk. Do stopionego wosku, gdy zacznie już powoli tężeć dodajemy pigmenty i olejki eteryczne. Nasze świece barwimy pigmentami ze sklepu kolorowka.com - należy pamiętać o tym, że mogą to być tylko takie barwniki, które nie są toksyczne przy spalaniu. 
 3. W czasie tężenia parafina/wosk zmniejsza objętość dlatego też gdy powstanie warstwa zastygłej świecy na
  górze formy należy ją wepchnąć do środka i w miarę potrzeb 
  dolewać małe porcje roztopionego wosku. 
 4. Gdy świeczka już całkowicie zastygnie (po około 12 h) delikatnie oddzielamy obie formy od siebie i wyjmujemy świeczkę. Obcinamy nożem nadmiarowe partie wosku, przycinamy dół by był płaski (można go także postawić w gorącym pustym garnku).


Zasady bezpieczeństwa
Nie wolno bezpośrednio na ogniu podgrzewać parafiny/wosku - stwarza to ryzyko pożaru. Do stapiania wosku używamy łaźni wodnej (w dużym, płaskim garnku gotujemy wodę i do niego wstawiamy pojemnik z parafiną). 

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium