Cynamonowiec cejloński Cinnamomum zeylanicum jest drzewem osiągającym do 10 metrów wysokości. Silnie aromatyczny olejek otrzymywany jest z szarobrązowej kory lub liści. Olejek znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym (perfumeryjnym) a także w spożywczym i farmaceutycznym.
INCI: Cinnamomum zeylanicum
Występowanie: Pochodzi z Cejlnu - uprawiany jest na Cejlonie, Seszelach i Mauritiusie.
Surowiec: kora młodych pędów cortex. Olejek otrzymywany w procesie destylacji z parą wodną.
Lotność: olejek średniolotny, nuta zapachowa środkowa.
Kolor/konsystencja: lekko żółty/rzadki
Komponuje się z: hergamotą, cyprysem, jaśminem, jałowcem, neroli, rozmarynem, grejpfrutem.
Działanie i zastosowanie: Działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, pomocny jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniu, katarze, pobudza przy nadmiernej senności. Na skórę działa rozgrzewająco, ściągająco, antyseptycznie łagodzi stany zapalne skóry, olejek niszczy bakterie, grzyby i wirusy. Zapobiega zaczopowaniom mieszków włosowych - rozrzedza wydzielinę łojową. Przy masażach zmniejsza dolegliwości reumatyczne. Olejek działa odstraszająco na komary. Znajduje zastosowanie w kąpielach odświeżających i aromatyzujących.
W surowcu kosmetycznym stężenie nie powinno przekraczać 1%.
Jego korzenny zapach przypomina babciną szarlotkę z cynamonem.
Może podrażniać osoby o wrażliwej skórze. Nie stosować u kobiet w ciąży i małych dzieci.
Małgorzata Kowalik 2010-03-17
Ten olejek ma siłę rażenia.Na początku przeżyłam wstrząs, dopiero później uświadomiłam sobie, że naprawdę wystarczą 2-3 krople do rzetelnej aromatyzacji. Zawsze mam zziębnięte stopy a wystarczyło wmasować go z oliwą i było jak w piecu. To jest poprostu cudo, które polecam każdemu zmarzlakowi:) Pozdrawiam ciepło:)
Sylwia Bagińska 2010-03-30 01:
radzę uważać przy masażu i wykonać najpierw test alergiczny za uchem. U mojego męża wystapiła taka alergia na ten olejek że wygladał jak poparzony. polecam na zimowe wieczory do aromatyzacji powietrza
marta tomaszewska 2011-10-14 1
dodany do olejku do włosów daje uczucie rozgrzania, wręcz czuć jak wnikają w skórę odżywcze składniki. Bardzo ładnie pachnie, idealny do rozgrzewania -kilka kropli w balsamie potrafi zdziałać cuda :)
Joanna Wasiak
Ostrzeżenie o mocy tego olejku powinno być napisane wielkimi literami. Zaczynajcie od najniższych możliwych stężeń, bo przy mniejszych porcjach kosmetyku naprawdę wystarczą 2-3 krople, żeby przedawkować. Ze świadomością drażniących właściwości olejku niestety "udało mi się" go przedawkować w balsamie do ciała. Efekt: bardzo czerwona skóra jak przy mocnym poparzeniu,intensywne uczucie gorąca i trochę strachu...Na szczęście po ok. 1,5 godz. rumień ustąpił. Moja skóra do wrażliwych raczej nie należy, więc zalecam ostrożność WSZYSTKIM osobom, a nie tylko alergikom i wrażliwcom. Poza tym olejek ma przepiękny zapach i jest świetnym rozgrzewaczem stóp na zimowe dni :)
Aga W
Uwaga: ten olejek jest naprawdę mocny! Bardzo ładnie pachnie, ale trzeba bardzo uważać. Na ewentualne oparzenia polacem masło shea. Plusy: zapach i wydajność.
Oliwia
Pięknie pachnie cynamonem i naprawdę mocno rozgrzewa. Nie polecam dodawać do kąpieli więcej niż 5-6 kropli, bo wywołuje mocne uczucie szczypania i zaczerwienienie skóry, które utrzymały się w moim przypadku jakieś pół godziny po opuszczeniu wanny. Jednak olejek stosowany z głową jest godny polecania :)
Cynamon
Użyłam olejku w stosunku 4 krople na 10 ml balsamu z dodatkiem oleju tamanu i 4 kropel olejku eterycznego lawendowego. Wmasowalam w skórę brzucha ... Po chwili zaczęło szczypac, pobiegłam pod prysznic i zlalam woda, zaraz mydłem i znowu woda kilkakrotnie. Mam zaczerwienienie,jakby rumień na całym brzuchu skóra jest poparzona, albo taka silna reakcja alergiczna. Nie ma żadnych bąbli. Mam nadzieję, że to szybko zejdzie, skóra jest bardzo rozgrzaną. Polecam zrobić test alergiczny przed zastosowaniem i stosować bardzo małe stężenia. Powinno być więcej ostrzeżen co do stosowania olejku. W niektórych miejscach można przeczytać o stosowaniu nierozcieńczonego... Bardzo mocny olejek, nie zdawałam sobie sprawy. Ostrzegam, bo głupota boli.
Anna
Polecam.
Wiktoria Karwicka
Wow, ależ mam na to alergię. Rumień, który wygląda jak poparzenie słoneczne w ciągu 30 s od aplikacji. Na szczęście zszedł po jakiś 15 min, chyba dlatego, że stężenie było naprawdę niskie (jakieś 2 krople na 100g). Dobrze, że test mgiełki zrobiłam na szyi, a nie twarzy. Szkoda starszna, bo pachnie pięknie ten olejek ;(