
Opis
INCI Azelaic Acid
- Biały, drobny proszek.
- Zapach charakterystyczny, niedrażniący.
- Kwas azelainowy słabo rozpuszcza się w wodzie - na poziomie 2,4g/l w temp. 20ºC, lepiej rozpuszcza się w wodzie gorącej.
- Dobrze rozpuszczalny np. w PEG-u-400.
- W olejach zawiesza się (przed użyciem trzeba wstrząsnąć)
- Ciężar nasypowy ok. 0.6 g / ml
- Rozjaśnienie przebarwień – związek ten należy do efektywnych substancji wybielających. Początkowo wykorzystywany był w przypadku plam pigmentacyjnych. Hamuje on proces syntezy DNA w obrębie pobudzonych komórek barwnikowych – melanocytów. Działa także jako inhibitor tyrozynazy, przez co ogranicza proces melanogenezy, a w konsekwencji tworzenie nowego barwnika, melaniny. Przy stosowaniu stężeń 15 – 20 % przez kilka miesięcy, można osiągnąć pozytywne efekty w przypadku plam soczewicowatych oraz ostudy. Doskonałe efekty uzyskuje się w przypadku usuwaniu przebarwień pozapalnych skóry.
- Działanie przeciwtrądzikowe – działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo na bakterie tlenowe i beztlenowe. Szczególnie jest skuteczny w stosunku do Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis, odpowiadających za powstawanie trądziku młodzieńczego. Kwas nie wywiera wpływu na oporność bakterii, nawet przy długotrwałym stosowaniu. Właściwości przeciwzapalne kwasu są ściśle związane z hamowaniem produkcji wolnych rodników tlenowych, będących mediatorami procesów zapalnych. Działanie przeciwzaskórnikowe jest niezwykle istotne w pielęgnacji zmian trądzikowych. Dodatkową zaletą kwasu azelainowego jest możliwość stosowania w przypadku trądziku różowatego.
- Regulacja procesów keratynizacji – odgrywa ważną rolę w procesie keratynizacji naskórka, może być istotnym składnikiem kosmetyków polecanych przy nieprawidłowym, także posłonecznym rogowaceniu naskórka.
- rozjaśnia przebarwienia (przy melasmie, ostudzie i inne plamach barwnikowych oraz przebarwieniach pozapalnych)
- działanie przeciwzaskórnikowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
- przy zapalnym i niezapalny trądziku pospolitym oraz różowatym
- łuszczycy, jak również zapaleniu mieszków włosowych
- kwas azelainowy z powodzeniem można stosować także przy cerze naczyniowej, wrażliwej i skłonnej do rumienia.
Kwas azelainowy nie wykazuje działania fitotoksycznego, jest dobrze tolerowany, może być stosowany w wysokich stężeniach nawet przez dłuższy czas. W recepturach kosmetycznych wykorzystywany jest w stężeniach do 20%. Efekty uboczne raczej rzadko występujące: przejściowy, szybko znikający rumień czy podrażnienie skóry.
Zalecane dozowanie: 5- 25%
Do przeprowadzenia peelingu zalecamy min. 16% stężenie kwasu azelainowego. Minimalne stężenie kwasu azelainowego hamujące bakterie odpowiedzialne za występowanie trądziku - 1,25%.
Przykładowe receptury
- Żel z kwasem azelainowym i salicylowym
- Żel z kwasem azelainowym i biofermentem z aceroli
- Maseczka żelowa z kwasem azelainowym 20% - 25 g
- Maseczka kwas azelainowy z PEG 400
- Tonik z kwasem azelainowym i salicylowym
Dodatkowo można zastosować jako :
- kurację jednorazową
- terapia łączona z np. witaminą C
Przechowywanie: w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu
Uwagi dodatkowe: Środek działa drażniąco na skórę i oczy. Ryzyko uszkodzenia oczu. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Także pamiętajmy o fotoprotekcji – stosowaniu kremów z filtrem minimum 30 SPF jeśli korzystamy z kosmetyków złuszczających naskórek, jeżeli skóra jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne stosujmy krem z filtrem SPF 50
Pliki do pobrania:
Koszty dostawy
Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Opinie o produkcie (19)
Ola
Jak zrobic peeling 20% z tym kwasem?:)
Zuza
Próbowałam zrobić "Żel z kwasem azelainowym i kwasem salicylowym" wg Waszego przepisu i kwasy nijak nie chciały się rozpuścić w PEGu, mimo kąpieli wodnej. Produkty poszły na zmarnowanie. Chyba, że to ma być taka zawiesina?
Jolanta
Kwas ten słabo rozpuszcza się w wodzie zimnej, natomiast jest rozpuszczalny w wodzie gorącej i w alkoholach.
Aleksandra
Wykorzystałam tek kwas przy żelu z kwasem azelainowym i biofermentem z aceroli, niestety jest on nieodpowiedni dla chorych z trądzikiem różowatym - zaostrza chorobę.
Marta
Najprostszy i jeden z najlepszych - peeling/maseczka kwas+PEG400 - 30-40% kwasu - kilka minut podczas mycia zębów lub po prostu przed kąpielą - cudo! A potem jakaś inna maseczka wjeżdża :)
milena
mój kwas też niestety nie chce rozpuścić się w peg 400 próbowałam już dwa razy i ciągle tak samo kryształki pływają w zawiesinie
MONIKA
Kwas tragiczny, nie ma możliwości rozpuszczenia go w glikolu
Aga
Ja również po wielu próbach stwierdzam, że kwas owszem rozpuszcza się w gorącej wodzie (prawie wrzącej), ale po ochłodzeniu ponownie się wytrąca. Poddaję się.
Agata
Zamówiłam od Was kwas azelainowy i PEG, próbuję zrobić maseczkę zgodnie z przepisem. Niestety za nic w świecie kwas nie chce się rozpuścić w podgrzanym PEG, zostają grudki.
Grażyna Kucharczyk
A gdyby rozetrzeć go na proszek i domieszać do kremu na noc. Połączą się?
Zuza
Spróbujcie kwas w pegu włożyć do mikrofalówki na 10 sek w kilku turach
Patrycja
Działa rewelacyjnie, najlepiej wygładza cerę. Stosuje codziennie w małym stężeniu i ten składnik najlepiej działa na moją skórę, tylko rozpuszczać trzeba w mikrofalówce.
Katarzyna Polkowska
Z mojego doświadczenia wynika, że kwas azelainowy dobrze rozpuszcza się w PEG-400 pod warunkiem, że podgrzewa się go przez dłuższy czas na średnim ogniu/poziomie mocy (mam płytę indukcyjną i na 10 "biegów" używałam 5) w kąpieli wodnej. Dobrze jest mieszać do mieszadełkiem podczas podgrzewania. Po ostudzeniu się nie wytrąca się. Rozpuszczałam 0,5 g kwasu w 1,25g PEG-400 i rozpuścił się bez problemów. PS. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na pH w przypadku rozpuszczania kwasu azelainowego (i innych kwasów) w PEG-400, ponieważ PEG ma pH na poziomie 7, a kwas potrzebuje pH na poziomie ok. 3/4.
Paulina
Kwas azelainowy nie rozpuszcza się w propanediolu (próbowałam na zimno, potem w kąpieli wodnej temp 50°C, ale bez podgrzewania). Następnym razem spróbuję w kąpieli wodnej, ale podgrzewając przez dłuższy czas...
Grzegorz ZSK
Dzień dobry, Proszę spróbować podgrzewać w wyżej temperaturze, powinien się rozpuścić bez problemu.
ania
mnie się udało bez problemu rozpuscic 2g kwasu w 8 g PEG... trwało to dosłownie minutke..... czas na maseczke.... na efekty musze poczekac
Mirka
Kwas jest grubo zmielony, nie rozpuszcza się, beznadziejny w porównaniu z tymi, które kupowałam gdzie indziej... Paczka 30 g pójdzie w kosz, jestem bardzo rozczarowana.
Grzegorz@zrobsobiekrem.pl
Dzień dobry, Kwas azelainowy jest surowcem ciężko się rozpuszczającym,ale daje się rozpuścić w glikolach przy dłuższym podgrzaniu. Łatwo rozpuszczalna jest pochodna kwasu azelainowego- azeloglicyna. Pozdrowienia
Marta K.
Rozpuszczałam kwas azelainowy w propanediolu - bez podgrzewania się rozpuścił, ale trzeba cierpliwości. Trwało to dobę. Nie wytrąca się, nawet w lodówce. Świetnie działa na moją skórę z zaskórnikami i stanami zapalnymi. Super pod kwas hialuronowy. Dziękuję ZSK za próbkę;) Teraz to jest mój must have!
Kwas azelainowy





towar niedostępny

Kup ten produkt teraz - zapłać za niego za 30 dni
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Kliknij tutaj i przejdź do „Plików do pobrania” dla tego produktu.