Kwas Salicylowy
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
INCI Salicylic Acid
Postać:
Biały, bardzo drobny proszek, rozpuszczalny w olejach i alkoholu, nierozpuszczalny w wodzie.
Masa łyżeczki 2.5 ml - 1.34 g (1 ml waży 0.54 g)
Jest to kwas rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu kwas salicylowy oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojową i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie przy trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Preparaty z kwasem BHA polecane są dla skóry skłonnej do zanieczyszczonych porów i trądziku. Kwas salicylowy działa łagodniej (brak takich reakcji jak pieczenie, szczypanie i nadmiernego złuszczania się skóry) niż kwasy AHA. Może być też stosowany przy cerze suchej z zanieczyszczonymi porami.
Aby kwasy BHA, mogły skutecznie działać trzeba użyć je w odpowiednim stężeniu oraz przy odpowiednim pH kosmetyku. Kwasy BHA najskuteczniej złuszczają warstwę rogową gdy są zastosowane w stężeniu 1-2%. Optymalna wartość pH to 3.
Kwasy BHA w kosmetykach
- regulują odnowę komórkową skóry usuwając zbędną warstwę rogową komórek naskórka
- działają przeciwzapalne i antybakteryjnie, sprzyjają więc procesowi gojenia się wyprysków i podrażnień
Jak stosować kosmetyki z kwasami BHA?
W przypadku cery suchej preparaty z kwasem BHA można używać podobnie jak produkty z kwasami AHA, czyli po 5-6 miesiącach regularnego stosowania dobrze jest zrobić kilka miesięcy przerwy (3-4 miesiące) a potem znowu powrócić do stosowania.
Osoby z cerą tłustą z tendencją do wyprysków mogą używać kosmetyków z kwasem BHA w sposób ciągły bez obawy, że po dłuższym czasie stosowania przestają tak skutecznie działać jak to jest w przypadku kwasów AHA.
Preparaty z kwasami BHA można także używać wszędzie tam, gdzie mamy problemy z wypryskami np. dekolt, plecy.
Mimo, że kwas salicylowy działa łagodniej niż kwasy AHA to także może wywoływać reakcję alergiczną.
Przykładowe receptury
- Żel z kwasem azelainowym i salicylowym
- Tonik z kwasem azelainowym i salicylowym
- Żel pod prysznic z siarką i kwasem salicylowym
- Bezalkoholowy tonik BHA, mocznik, alantoina
- Tonik bezalkoholowy z BHA
- Woda micelarna dla cery zanieczyszczonej 2% BHA 3% B
- Preparat punktowy na zmiany trądzikowe
- BEZOLEJOWE SERUM PRZECIW NIEDOSKONAŁOŚCIOM Z KWASEM SALICYLOWYM
- PREPARAT PUNKTOWY NA TRĄDZIK
Joanna Kwaśniewska 2010-12-11
Moja skóra pokochała ten kwas i nie może się bez niego obejść- zapobiega i leczy trądzik, zaskórnikowe niespodzianki nie zdarzają się często, pory zaczynają się zmniejszać. W dodatku bardzo wydajny, łatwo się go rozpuszcza. Niezbędny!
Joanna Kwaśniewska 2011-01-22
Stężenie 2 %, dodaję do dowolnego oleju- ja lubię jojoba. Obliczam ile to będzie "mniej więcej", szczerze mówiąc daję go na oko ;) Ale nigdy mnie nie podrażnił. Nigdy nic więcej nie dodawałam :) Ostatnio dodałam do również do balsamu do ciała- czytałam, że zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.
Kinga 2011-04-28 Archiwum
w końcu mogę go stosować! i działa:) rozpuszczony w tłuszczu zbyt obciążał a w etanolu zbyt podrażniał moja cerę, reakcja z sodą jest tym czego potrzebowalam
Kasia
Kwas salicylowy naprawde bardzo dobrze poradził sobie z licznymi krostami na plecach mojego ukochanego. Polecam kazdemu kto ma z tym problemy.
angeeel88
Kwas salicylowy dodaję przede wszystkim do oczyszczającego toniku i w tej postaci spisuje się znakomicie. moja cera wyraźnie się uspokoiła, wyskakuje mniej niechcianych niespodzianek, jest gładsza i zdrowsza.
Barbara
Kocham ten kwas :) robię sobie peeling na PEGu 1-2 razy w tyg. Skóra wyraźnie w lepszej kondycji, zaskórników prawie w ogóle i ograniczyło mi wydzielanie sebum :) Mam nadzieję, że w ofercie sklepu znajdzie się jeszcze PEG 400, który muszę niestety kupować w innym sklepie, bo tutaj jest niedostępny.
ewely
Ja stosuję kwas salicylowy jako peeling. Użyłam 20% kwasu salicylowego, 14% kwasu mlekowego, 10% gliceryny, 0,5% alantoiny, 5% wyciągu z aloesu i całość rozpuściłam na łaźni wodnej w 50% wody. Robię zabiegi bratu, który ma bardzo zanieczyszczoną buzię i trądzik niezapalny lecz pozostawiający blizny i stosuję mu zabiegi 1 raz w tygodniu, nakładając peeling salicylowy tak jak peeling kwasami AHA. Efekt był widoczny już po pierwszym razie! Skóra była widocznie rozjaśniona, drobne plamy potrądzikowe stały się bladsze, wągry całkowicie zniknęły. Polecam!!
Marta Milczarek
WSPANIAŁY PRODUKT! WYKONAŁAM TONIK BEZALKOHOLOWY WG PRZEPISU Z TEJ STRONY. JEST REWELACYJNY!!! NIE DOŚĆ, ŻE PROSTO SIĘ GO ROBI, TO JESZCZE DAJE SPEKTAKULARNE EFEKTY JUŻ OD PIERWSZEGO UŻYCIA. POLECAM KAŻDEMU, KTO MA CERĘ MIESZANĄ I PROBLEMOWĄ.
Angela
Czy mogłaby któraś z Pań napisać dokładnie w jaki sposób mogłabym zrobić sobie z kwasu salicylowego tonik do codziennego przemywania twarzy? Mam cerę mieszaną. Będę wdzięczna za wskazówki.
ŁUKASZ
Przygotowanie toniku z BHA, mocznikiem i alantoiną wg podanego przepisu jest bardzo proste. Jednak jeżeli lekko przedozuje się kwas mlekowy podczas obniżania pH gotowej mikstury nastąpi wytrącenie kryształków kwasu salicylowego. 1. Co można zrobić żeby wytrącony kwas ponownie rozpuścić? Dodanie niewielkiej ilości sody nie pomogło. Czy można spróbować ponownie ogrzać gotowy roztwór? 2. Czy tonik z częściowo wytrąconym kwasem salicylowym będzie miał nieco niższe stężenie ?
Aleksandra N.
Cześć Łukasz, dzięki Twoim pytaniom odkryłam ten REWELACYJNY tonik. Rewelacyjny z dwóch powodów: 1szy – po komponentach widać że musi mieć super działanie (jesienią na pewno go zrobię), 2gi to sztuczka z zasadą i mocznikiem (kwas salicylowy jest b. słabo rozpuszczalny w wodzie 2g/litr) która to pozwala na rozpuszczenie kwasu i wystarczającą na te 4/6 tygodni stabilizację. Odnośnie Twojego problemu z kryształkami to przychodzą mi do głowy trzy przyczyny: 1. albo za dużo allantoiny – jej rozpuszczalność to 0,5%/100 ml wody, czyli na 93 ml z formuły nasycenie daje 0,465 g pozostałe 0,035 nawet jeśli rozpuści się pod wpływem ciepła, to po ostudzeniu wytrąci się w postaci krystalicznych igiełek (może niedokładnie zważyłeś i sypnąłeś nawet ciut więcej) 2. zszedłeś na zbyt niskie pH (z twojego opisu wydaje się że tak). Mierzyłeś? 3. i tu trzeba chemika żeby przeliczyć opierając się na masie molowej, ile wodorowęglanu sodu potrzeba aby przemienić 2 gramy kwasu salicylowego w jego sól, czy 1,5 g jest właśnie tą ilością (możliwe że palnęłam głupotę, zwłaszcza że dodałeś jeszcze trochę NaHCO3, ale kombinuję że jeśli jest za mało to się mogą wytrącić kryształki kwasu, jeśli za dużo to nie ma problemu, w połączeniu z kwasem mlekowym powstanie trochę mleczanu sodu). W każdym razie jeśli jeszcze raz spotkasz się z takim problemem, to możesz tonik odfiltrować albo przelać do butelki bez tych kryształków. Działać będzie, bo kwas salicylowy działa już w stężeniu 1% a dodatek mocznika i allantoiny jest świetnym bonusem łagodzącym, kojącym i nawilżającym.
Aleksandra N.
Łukasz, przepraszam te kryształki to nie allantolina - mocznik faworyzuje rozpuszczalność allantoiny ponad zwykłą normę, więc na pewno dobrze się rozpuściła - ta hipoteza odpada, przepraszam że nie skojarzyłam od razu.
Zuzanna
Chciałam zrobić Żel z kwasem azelainowym (5%) i kwasem salicylowym (2%) i niestety, kwasy (nie wiem który), nijak nie chciały rozpuścić się w PEG'u, nawet w kąpieli wodnej... Po dodaniu wody dalej miałam zawiesinę. Czy mieszanina jest do wyrzucenia? Jak zrobić nową, żeby wyszła?
Kamila k.
zrobiłam tonik bezalkoholowy z BHA, rzeczywiście na nosie wągry praktycznie zniknęły, jednak stosuję go również na strefę T i wysypało mnie totalnie, czy to znaczy że buzia się oczyszcza czy powinnam go odstawić? Co polecacie na trądzik, wiek 31 lat :/ ??
Łukasz T.
Kamila k. To pewnie już nie aktualne ale może spróbuj obniżać ph swojego toniku innym kwasem np. jabłkowym bo mnie na przykład uczula kwas mlekowy i zawsze po nim moja skóra wygląda źle może i twoja na niego źle reaguje, ewentualnie uprość sobie ten tonik ja na ten przykład robię go tylko z takich składników: kwas salicylowy, wodorowęglan sodu, aloes zatężony 200 krotnie(szczypta), kwas jabłkowy do obniżenia ph i woda destylowana(demineralizowana), albo zrób niższe stężenie np. 1%.
Pamela
Witam. Czy mogę zmieszać ten kwas z żelem aloesowym? Jeśli tak, to czy po prostu mam to potem wsmarować w skórę twarzy jak krem i zostawić czy zmyć?
Malwina
Czy ten kwas wymaga neutralizacji?
Grzegorz ZSK
Kwas salicylowy stosowany w zalecanym stężeniu w recepturach do użytku domowego, tj. do 2% nie wymaga neutralizacji.
Ania
Robię ŻEL Z KWASEM AZELAINOWYM (5%) I KWASEM SALICYLOWYM (2%) (25G) ale z samym salicylowym po raz czwarty i za każdym razem jak dodaję wodę do PEGu z kwasek to wszystko się rozwarstwia. Co robię źle?
Grzegorz@zrobsobiekrem.pl
Dzień dobry , ciężko stwierdzić po tak krótkim opisie i na odległość co poszło nie tak. Prosimy wysłać do nas maila z dokładnym opisem jak Pani wykonuje produkt.