INCI: Aloe vera
Aloes znany był w Afryce jako środek leczniczy już 3000 lat p.n.e. W starożytnym Egipcie żywicy z aloesu (alona) używano do balsamowania zwłok. Do Europy żywica została sprowadzona przez Alberta Wielkiego w XIII w.
Aloes pochodzi z krajów śródziemnomorskich, występuje na wschodzie Afryki, na Półwyspie Arabskim, w Indiach i Chinach. Z powodzeniem uprawiany jest w szklarniach i w domach jako roślina doniczkowa.
Koncentracja w produkcie kosmetycznym
Zakres zastosowania do 1%.
Wygląd
Kremowy, drobny proszek. Ekstrakt został otrzymany w wyniku liofilizacji-rozpyłowego suszenia soku z liści aloesu. Z 1000 gramów świeżego soku uzyskano 5 g ekstraktu.
Skład
W świeżych liściach oraz wyciągach wodnych znajdują się związki zwane antraglikozydami: aloina, aloinozydy, aloe-emodyna a także polisacharydy, białka, aminokwasy, żywice, antrazwiązki, kwasy organiczne (bursztynowy, cynamonowy), witaminy (tiamina, biotyna).
Zastosowanie
Aloes zastosowany miejscowo działa odkażająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Wygładza i ujędrnia skórę, regeneruje ją, utrzymuje wilgotność, działa przeciwzapalnie, łagodząco, posiada właściwości filtrujące promienie słoneczne. Pobudza regenerację naskórka i ziarnowanie tkanki łącznej właściwej. Dzięki temu przyśpiesza gojenie pryszczy, krostek, ranek powstających po oczyszczaniu twarzy (wyduszaniu zaskórników). Sok z aloesu ułatwia gojenie ran, nawet zaniedbanych, wykazuje bowiem działanie bakteriobójcze. Likwiduje przebarwienia, wypryski i wysięki skórne. Wygładza blizny. Wyciąg z aloesu zmniejsza ból i reakcje zapalne. Pobudza podziały komórek skóry. Rozszerza naczynia włosowate przyczyniając się do wzrostu przepływu krwi. Stosuje się go w pielęgnacji cery suchej, dojrzałej jak i trądzikowej. Nawilża skórę wnikając w jej głębsze warstwy. Przeciwdziała świądowi, pomocny przy egzemach, regeneruje błony śluzowe i skórę, skraca okres krwawienia, hamuje rozwój niektórych bakterii. W bardzo wyjątkowych przypadkach może powodować reakcje alergiczną.
Aloes jest składnikiem kremów, toników, balsamów, maseczek, wnika głęboko w skórę wraz z innymi substancjami czynnymi. Regeneruje i ujędrnia skórę, łagodzi jej podrażnienia, dlatego wskazany jest dla cery suchej, trądzikowej dojrzałej i z problemami dermatologicznymi. Nawilża, uelastycznia i wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu a także likwiduje łupież.
Przykładowe receptury:
Żel aloesowy można otrzymać w wyniku rozpuszczenia 1 g ekstraktu w 199 g wody i dodania do tej mieszaniny gumy ksantanowej (oraz opcjonalnie konserwantu).
Przechowywanie
W temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Chronić przed dostępem bezpośredniego światła, powietrza i wilgoci.
Paulina
Nie przypadł mi do gustu, ekstrakt jest w proszku, lepi się i nie chce się rozpuścić w wodzie. Poszedl na zmarnowanie. Znacznie bardziej wolę aloes stężony 10x z tego sklepu - ma postać płynną i łatwo się z nim pracuje.
Lena
Jestem zadowolona. Nie miałam problemu z rozpuszczaniem, może dlatego że pojemnik, do którego wsypałam proszek był idealnie suchy, no i przez chwilę mieszałam. Super zadziałał na podrażnienie skóry przez olejek eteryczny w obrębie oka. Zastanawiam się jak długo można przechowywac ten płyn bez dodatku konserwantów w lodówce, czy za konserwant może posłużyć olejek eteryczny z lawendy?
Nina
Brak składu produktu :( Pod nagłówkiem „skład” ktoś napisał jakiś esej, który w ogóle nie wymienia składników :(
Aneta
INCI - to inaczej skład ;)
ewu
"Skład - W świeżych liściach oraz wyciągach wodnych znajdują się związki zwane antraglikozydami: aloina, aloinozydy, aloe-emodyna a także polisacharydy, białka, aminokwasy, żywice, antrazwiązki, kwasy organiczne (bursztynowy, cynamonowy), witaminy (tiamina, biotyna)." - Czemu esej? To właśnie znajduje się w aloesie i zostało to nazwane "składem".