Kwas glikolowy i jego roztwory peelingujące 0
Kwas glikolowy i jego roztwory peelingujące

Eksfoliacja jest to zabieg złuszczania,usuwania zrogowaciałej,zewnętrznej warstwy naskórka za pomocą stężonych kwasów owocowych.Powoduje odblokowanie porów skórnych,rozjaśnienie,odświeżenie i rewitalizację skóry.

Po zabiegu skóra jest gładka, lepiej nawilżona. Zabieg można stosować na twarz,szyję,dekolt,dłonie,plecy czy ciało.Nie powinno stosować się kwasów na duże powierzchnie. 

 

Kwas glikolowy (hydroksyoctowy) jest najpopularniejszym alfa-hydroksykwasem stosowanym w kosmetologii.Wykazuje szerokie zastosowanie przy redukcji zmarszczek,przebarwień,blizn potrądzikowych i przy zaburzeniach rogowacenia.Jego dodatkową zaletą jest krótki okres gojenia po zabiegu i niskie ryzyko powikłań. 

  

Niezbędne informacje:

*Nie ulega samoistnej neutralizacji,dlatego wymaga neutralizacji słabym roztworem bufurującym np. wodorowęglanem sodu. Delikatne złuszczanie trwa zwykle 2-3 dni.

*Peeling glikolowy można wykonywać cały rok, w okresie letnim wymagana jest fotoprotekcja, nadaje się do wszystkich typów skór, także do cer naczyniowych, wrażliwych i suchych. Głównie dla cer problematycznych - cerach tłustych, mieszanych czy z tendencją do miejscowych stanów zapalnych.

*Kwas glikolowy należy do peelingów powierzchownych, dlatego wymagane jest stosowanie kilku powtórzeń, w celu zaobserwowania korzystnego wpływu na skórę. Średnio wykonujemy 6 zabiegów, minimalny odstęp między nimi to 10-14 dni.

*Moc peelingu, jego skuteczność zależy od stężenia i od pH roztworu, formy galenowej rodzaju nośnika i postaci kwasu. Im większe stężenie i niższe pH, tym moc większa. 

*Roztwory wodne są silniejsze niż żele, z których substancje aktywne uwalniane są stopniowo.

 

Przygotowywanie rozcieńczeń (dla butelki zawierającej 15 ml kwasu glikolowego 70%): 

Roztwór 5% - 1 butelka kwasu + 260ml wody 

Roztwór 10% - 1 butelka kwasu + 100ml wody 

Roztwór 20% - 1 butelka kwasu + 50ml wody 

Roztwór 30% - 1 butelka kwasu + 26.5ml wody 

Roztwór 40% - 1 butelka kwasu + 15ml wody 

Roztwór 50% - 1 butelka kwasu + 8ml wody

 

powyżej 10% - Przy niskim pH wykazuje działanie keratoregulujące, stymuluje proces złuszczania i odnowę komórkową. 

ponizej 10% - Przy wyższym pH (po zneutralizowaniu) posiada działanie wyłącznie nawilżające. 

 

Przebieg zabiegu:

  1. Umyć dokładnie twarz i szyje, okolice oczu i ust, odtłuścić skórę (dokładnie zmatowić skórę), zabezpieczyć wrażliwe miejsca (wazeliną - zagłębienia przy skrzydełkach nosa,wokół oczu i wokół ust).
  2. Przygotować neutralizator - rozpuścić w pół szklance wody, pół łyżeczki wodorowęglanu sodu - przed zmyciem wodą, potrzebna będzie neutralizacja, aby zatrzymać działanie kwasu. Najlepiej zakładać rękawiczki jednorazowe, aby chronić skórę rąk.
  3. Kwas nanieść patyczkiem zakończonym wacikiem lub zdezynfekowanym wcześniej pędzelkiem (zaczynając od stref jak: czoło, nos, policzki i broda).
  4. Pozostawić preparat na skórze przez ok.5 minut. Następnie zneutralizować płatkami kosmetycznym nasączając jednorazowo w przygotowanym płynie neutralizującym, po czym zmyć (używając płatków kosmetycznych) dokładnie dużą ilością zimnej wody, ważne jest dokładne zmycie kwasu i jak podobnie z neutralizatorem, od razu po jednorazowym użyciu wyrzucając do kosza. Uważać na oczy. Osuszyć skórę delikatnie przykładając chusteczki do twarzy.
  5. Można nałożyć maseczkę nawilżająco - łagodzącą oraz nałożyć krem do danej typu skóry lub krem z filtrem, jeśli osoba będzie w danym dniu wychodziła na zewnątrz.
  6. Przez 24 godziny po zabiegu nie należy wykonywać makijażu.

 

*Normalną reakcją skóry na działanie jakiegokolwiek kwasu jest delikatnie szczypanie, mrowienie, czasami zaczerwienie skóry czy łuszczenie się naskórka. Jeśli chodzi o wysyp zmian skórnych mogą wystąpić, jeśli w głębszych warstwach skóry już się tworzyły i zadziałanie kwasem przyspiesza proces ,,oczyszczania skóry''.

 

 Dodatkowe wskazówki:

  • Roztwory peelingujące, gdzie jest potrzebna neutralizacja, stosować co 10 dni,na dzień stosować krem ochronny z wysokim poziomem protekcji 30 SPF chroniącym przed promieniowaniem UV i zapobiegający przed powstawaniem przebarwień i podrażnień skóry.
  • Czas kuracji tonikiem oraz roztworem peelingującym wynosi ok. 2 miesięcy, następnie ważna jest przerwa w stosowaniu, aby pozwolić skórze na odnowę komórkową.
  • Przerwa powinna wynosić co najmniej miesiąc czasu.
  • Najlepiej kurację tonikiem z kwasami czy roztworem peelingującym stosować dwa razy do roku,aby utrzymać skórę w dobrej kondycji - aby zapobiec powstawaniu nowych przebarwień, stosować kurację w okresie najmniejszego nasłonecznienia - jesień, zima, wczesna wiosna.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium