Liposomy są to lipidowe kuleczki wielkości od 0,10 do 0,25 μm zawierające w sobie delikatne substancje czynne. Liposomy zbudowane są z podwójnej błony fosfolipidowej, wewnątrz ich i na zewnątrz znajduje się faza wodna i rozpuszczone w niej substancje hydrofilowe, a w podwójnej błonie, w fazie lipidowej, znajdują się substancje tłuszczowe.
Liposomy są nośnikami transportującymi substancje aktywne w głąb skóry. Te kuleczki, ze względu na zewnętrzne podobieństwo do błony białkowo-lipidowej łatwo wnikają w głąb skóry i wewnątrz niej uwalniają niesiony przez siebie materiał. Liposomy moga przenosić substancje hydrofilowe jak i hydrofobowe.
Liposomy można stosować w kosmetykach typu - serum, żele, kremy czy lotiony. Liposomy oferowane w naszym sklepie dostępne są w postaci wodnych zawiesin, dzięki czemu są bardzo łatwe do wprowadzania do fazy wodnej kosmetyków.
W serum oraz w żelach liposomy dodawane są pod koniec formulacji, po wprowadzeniu substancji nawilżających (gliceryna, sorbitol, kwas hialuronowy, D-pantenol itp.) Po dodaniu liposomów kosmetyk można zagęścić gumą ksantanową.
W przypadku formulacji emulsji, w warunkach domowych polecamy przygotowywać kremy i mleczka w postaci emulsji O/W (emulsje olej w wodzie), przy tłustych kremach (W/O) dodanie liposomów może spowodować rozwarstwienie emulsji. W przemyśle kosmetycznym spotykane są produkty o emulsji W/O zawierające liposomy ale ich technologia wymaga dużego doświadczenia i wiedzy technicznej. Liposomami można wzbogacić gotowy krem nawilżający - ważne by był to krem O/W.
Przy własnoręcznie robionej emulsji typu O/W, nalży pamiętać że duże ilości liposomów powoduję spadek lepkości układu (z kremu robi się mleczko) zatem należy temu przeciwdziałąć od razu dodając więcej substancji stabilizujących (alkohol cetylowy lub monostearynian glicerolu) lub też zagęszczając powstały produkt gumą ksantanową.
Przy produktach z liposomami, przy wprowadzaniu liposomów należy unikać:
- temperatury powyżej 45ºC
- silnie kwasowego i alkalicznego środowiska (poniżej 4 i powyżej 8)
- silnych reduktorów i utleniaczy
- alkoholi i detergentów
Kosmetyki z liposomami stosowane są najczęściej jako kosmetyki regeneracyjne na noc.
Działanie liposomów ujawnia się bardzo szybko - już po jednym, dwóch dniach od początku stosowania specyfików. Po dwóch - trzech tygodniach należy przerwać codzienną pielęgnację i stosować kosmetyki z liposomami co dwa, trzy dni, tak by podtrzymać efekty ich działania.
Ekstrakty roślinne oraz inne substancje czynne zamknięte w liposomach są wykorzystywane w kosmetyce ponieważ:
- same liposomy łączą się z naskórkiem, wzmacniają go, zmniejszają TEWL - przeznaskórkową utratę wody, przywracają spoistość warstwy rogowej
- liposomy przyspieszają wnikanie substancji w nich zawartych do wnętrza skóry, substancje czynne szybciej i głębiej wnikają, są bardziej skuteczne, są łatwiej przyswajalne przez skórę
- liposomy są bardzo dobrze tolerowane przez skórę
- w przypadku nietrwałych substancji czynnych liposomy chronią je przed rozkładem
- zastosowanie kompleksów liposomowych pozwala na zmniejszenie stężenia substancji czynnych